Parlamentarny Zespół ds Alienacji Rodzicielskiej- za nami pierwsze posiedzenie

Dzisiaj kilka słów i cennych informacji, które żywo zainteresują  rodziców, doświadczających przeciwności w swobodnym kontaktowaniu się z dzieckiem. Od lutego br. w Sejmie ruszyły prace nowoutworzonego Zespołu do spraw Alienacji Rodzicielskiej, którego posiedzenie odbyło się 13.02.2020 r. Alienacja rodzicielska doczekała się szerszej uwagi .

Na zaproszenie organizatorów, z racji zajmowania się na gruncie zawodowym problematyką praw rodzicielskich, uczestniczyłam w nim wraz z adwokatem Maciejem Szkutnik.  Spotkanie zgromadziło nie tylko polityków, ale także przedstawicieli rodziców, psychologów, sędziów. W założeniu pierwsze spotkanie stanowiło wprowadzenie do problemu alienacji. Wysłuchaliśmy wielu rodziców, którzy dzielili się poruszającymi historiami. Każda z nich inna, choć problem sprowadza się ostatecznie do tego samego sedna- skuteczności zapewnienia przez instytucje państwowe praw rodziców, którzy na co dzień nie sprawują bieżącej pieczy. Padło wiele gorzkich słów, głównie pod adresem sądów rodzinnych, choć także skierowanych do przedstawicieli pozostałych zawodów prawniczych. Mogę powiedzieć, że nie ze wszystkimi się zgadzam. Nie jestem zwolenniczką odpowiedzialności zbiorowej i na pewno nie mogę zgodzić się z krytycznymi uwagami pod adresem całych grup zawodowych. Pamiętajmy, że wśród środowisk sędziowskich, czy adwokackich jest wiele osób, które działają na rzecz dobra dzieci i to w sposób godny pochwały. Właśnie, praw dzieci. Jestem przekonana, że zespół powinien pracować nie na rzecz ojców, matek, czy dziadków. Praca zespołu powinna mieć za cel ochronę praw dzieci, które żyją w warunkach rodzin rozbitych. Jako dorośli jesteśmy za to szczególnie odpowiedzialni. Prowadźmy dialog, wymieniajmy się pomysłami, argumentami, byleby odbywało się to w ramach merytorycznej dyskusji i prowadziło do konstruktywnych zmian.

Zmiany legislacyjne, zwłaszcza w kwestii procedury dotyczącej wykonywania kontaktów są konieczne. Wiele spraw, które prowadziliśmy w Kancelarii, pokazało, co wymaga zmiany lub poprawy. Ze swojej strony mogę podzielić się uwagami merytorycznymi. Czekam także na Państwa przemyślenia i propozycje. Na kolejnym zebraniu Parlamentarnego Zespołu do spraw alienacji rodzicielskiej, które odbędzie się za ok. dwa miesiące, będzie szansa nad nimi podyskutować.  Udział przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, w szczególności dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Pana Dariusza Cieślika, ale także polityków różnych opcji, daje nadzieję na wspólną pracę ponad podziałami.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *